”Deschide, Doamne, cerul”

Copiii noștri au participat, în data de 12 decembrie 2014, la o manifestarea dedicată sărbătorilor de iarnă care a avut loc la Liceul Tehnologic ”Aurel Vlaicu, alături de elevi de la elevi de la: Seminarul Teologic Ortodox, Şcoala cu clasele I-VIII ‘’George Bariţiu’’, Şcoala ‘’Horea’’, Şcoala Generală Chinteni, Şcoala ‘’Nicolae Iorga’’, Şcoala Gimnazială ‘’Ioan Alexandru’’ Sînpaul, Şcoala cu clasele I-VIII Tureni, Liceul pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca și Liceul Tehnologic Vlădeasa.

RUGĂCIUNE este poezia dedicată nouă, pe care o dăm mai departe tuturor celor care ne urmăresc.

Deschide, Doamne, cerul/Căci glasuri de copii/Înalţă rugăminte/Spre –naltele tării.// Trimite-le Tu, Doamne,/O vie rază blîndă/Şi dă-Le lor putere/Şi pace şi izbîndă.// Ascultă-le umila,/Curata rugăciune/Şi umple a lor minte/Cu dar şi-nţelepciune.// Iar dacă fac greşeală/Să aibă ei căinţă,/Să nu îi ocolească/Pe cei în suferinţă.// Tu, Bunule Părinte/Ce ştii a noastră fire,/Să îi fereşti de fapte/Ce duc la rătăcire.// Călăuzeşte, Sfinte,/A fiilor Tăi paşi/Ca să se roage-n taină/Şi pentru-a lor vrăşmaşi.// Deschide, Doamne, cerul/Cînd glasuri de copii/Înalţă osanale/Spre–naltele tării.(Gabriela Gențiana Groza)

Un articol pe această temă a apărut în varianta online a ziarului Făclia, din Cluj-Napoca, Deschide, Doamne, cerul!.

You may also like...

1 Response

  1. Cuvinte frumoaste am citit pe aceasta pagina. Va dorec mult spor in ceea ce faceti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *