Programul ”Școală după școală”

Programul ”Școală după școală” este derulat în școala noastră de Consiliul Local Cluj-Napoca prin Direcția de Asistență Socială și Medicală (DASM) alături de United Way România și FDP și asigură, pentru elevii noștri care provin din familii defavorizate, condiții optime pentru a putea studia și după terminarea cursurilor.

Copiii sunt preluați de către profesorii voluntari și, după ce primesc o masă caldă, sunt ajutați la efectuarea temelor sau realizează activități educative.

Acest program a funcționat în școala noastră și anul trecut, noi fiind ”școală pilot”. Rezultatele obținute de elevii noștri i-au determinat pe cei implicați să extindă derularea acestuia și în acest an, pentru copiii de la Școala ”Nicolae Iorga”, Școala ”Horea” și Școala ”Octavian Goga”. De la 90 de elevi, s-a ajuns în acest fel la 160 de elevi care beneficiază de facilitățile programului.

Programul este amplu detaliat pe pagina personală a primarului Emil Boc, pe Facebook

You may also like...